Tomek
Protoplazma
Dołączył: 27 Cze 2006
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: sucha wiocha
|
Wysłany: Wto 16:10, 02 Gru 2008 Temat postu: to chyba do tego działu? |
|
|
Nauki o życiu i biotechnologia
W styczniu 2002 r. Komisja przyjęła „Strategię dla Europy na rzecz nauk o życiu i biotechnologii” (COM(2002)27) (1895 KB). Dokument ten odzwierciedla znaczenie, jakie przywiązuje do nauk o życiu Rada Europejska. W ramach strategii przedstawiono kompletny plan działań na nadchodzące lata (do roku 2010) oraz stwierdzono, że nauki o życiu i biotechnologia znajdują się w czołówce nowatorskich technologii, które pomagają Unii Europejskiej zbliżyć się do swojego długoterminowego celu strategicznego w zakresie zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, określonego przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w 2000 r.
Strategia składa się z dwóch części: wytycznych polityki ogólnej oraz 30-punktowego planu pozwalającego je zrealizować. Określono w niej działania, jakie ma podjąć Komisja i inne instytucje europejskie, jak również zalecono kroki, jakie powinny podjąć zainteresowane podmioty publiczne i prywatne. Strategia służy zatem jako ramy odniesienia dla działań, które wdrażają poszczególne podmioty we właściwej sobie dziedzinie, oraz dla współpracy między nimi.
Komisja nadzoruje wdrażanie strategii i publikuje regularnie sprawozdania z postępów.
W 2007 r. Komisja dokonała śródokresowego przeglądu europejskiej strategii nauk o życiu i biotechnologii w oparciu o ocenę postępów osiągniętych od roku 2002 oraz o analizę „Bio4EU” . W analizie tej, przeprowadzonej na zlecenie Parlamentu Europejskiego, przedstawiono ocenę oddziaływania biotechnologii na gospodarkę, społeczeństwo oraz środowisko naturalne. Zilustrowano ją szeregiem konkretnych przykładów zastosowań biotechnologii w dziedzinie zdrowia, żywności i ochrony środowiska. Analiza ta była punktem wyjścia dla dokonanego przez Komisję przeglądu strategii, który następnie został omówiony w komunikacie przedstawionym przez przewodniczącego José Manuela Barroso.
Post został pochwalony 0 razy
|
|